Bitcoin izlenebilir mi

service

Bitcoin 2009’da piyasaya sürüldüğünde, herkesin Bitcoin ile herhangi bir şey alıp satabileceği ve yasaları çiğnemeleri halinde tutuklanmayı bırakın asla takip edilemediği görülüyordu. 

 

Ancak, milyar dolarlık operasyonlar ve verilen ömür boyu hapis cezaları Bitcoin’in arkasına saklanan suçluları endişelendirdi.

 

Peki, bilgisayar bilimcileri, özgürlükçüler ve suçlular tarafından sevilen internet para birimi Bitcoin tamamen izlenebilir mi?

 

Blokzincir teknolojileri alanında çalışan Avukat Abide Gülel, üçüncü taraf gözetiminden bağımsız olarak çalışan dijital para biriminin izlenip izlenemeyeceği konusunda şu bilgileri verdi:

 

YAKALANIRSANIZ TÜM MALİ GEÇMİŞİNİZ ORTAYA SAÇILIR

“Bitcoin, ana akım ve işlemsel bir para birimi olarak başarıya ulaşmamış olsa da yasadışı faaliyetlerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bitcoin'in anonimliği aynı zamanda suçları finanse etmek için güçlü bir araçtır.

 

Bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes, Bitcoin bakiyesini depolamak için cüzdan adı verilen bir şeyle birlikte gelen yazılımı indirebilir. Bu cüzdanın, insanların hesabı ağda bulmasını sağlayan, ortak anahtar adı verilen uzun bir sayı ve harf dizisi olan bir adresi vardır. Herkes bir cüzdana Bitcoin gönderebilir. Yine de bu cüzdandan para çekmek, özel anahtar denen şeyin, başka bir uzun harf ve sayı dizisinin kontrolünü gerektirir.

 

Bir banka hesabı açmanın aksine, bir Bitcoin hesabı başlatmak için herhangi bir tanımlayıcı bilgi vermeniz gerekmez. Bitcoin etkin bir şekilde anonimdir ve kolluk kuvvetleri, banka hesabınız gibi Bitcoin hesabınızı donduramaz. 

 

Herkes ağda ne yaptığınızı görebilir, ancak kimliğinizi göremez. Bu işlem geçmişini bir parmak izi olarak düşünün. Güvenlik güçlerinin en çok sevdiği şey de budur. Bir torbacıyı sokakta uyuşturucu ve nakit parayla yakalarsanız, ele geçen delillere göre ceza alır. Fakat insanları sanal alemde yakalarsanız, onların tüm suç geçmişlerini ortaya çıkarmış olursunuz. Çünkü, güvenli bir şekilde paylaşılan, merkezi olmayan bir ana veri defteri anlamına gelen blok zinciri her şeyi kaydediyor. Kripto para biriminin paradoksu, ilişkili verilerinin aniden tüm mali geçmişinizi kamuya açık hale getirebilecek adli bir iz oluşturmasıdır. Bu onların kayıt defterlerini keşfetmek gibidir. Güvenlik güçleri açısından Bitcoin'in güzelliği, blok zincirinin her şeyi kaydetmesidir. 

 

IP ADRESLERİNİ EŞLEŞTİREMEZSENİZ SUÇLULARI YAKALAYAMAZSINIZ

Örneğin internet üzerinden Bitcoin ile uyuşturucu ticareti yapanlarla ilgili her türlü veriyi toplasanız bile, bu kanıt dizisinin çok önemli, eksik bir veri parçasına bağlaması gerekiyor. O da alıcılar veya satıcılar tarafından kullanılan bilgisayarların İnternet Protokolü (IP) adresleri.

 

Buradaki zorluk, Bitcoin ağının işlemler ve IP adresleri arasındaki yazışmaları bulanıklaştıracak şekilde tasarlanmış olmasıdır. 

 

Peki, 1 milyar dolarlık yasadışı uyuşturucu satışını kolaylaştıran bir Bitcoin pazarı olan Silk Road'u (İpek Yolu) yaratan 31 yaşındaki Amerikalı Ross Ulbricht, Şubat 2015'te nasıl ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı?

 

Bu sistem o kadar iyi çalıştı ki, Silk Road soruşturmasında çığır açan şey Bitcoin'deki herhangi bir gizlilik kusuru değil, dikkatsizlikti. Silk Road'un kurucusu-elebaşı Ulbricht, operasyonunu genişletmek için yardım alırken, yasadışı uyuşturucu tartışma forumlarında duyurular yayınlamak için yıllar önce benimsediği takma adı kullandı. Yaptığı bu şey ve diğer özensiz davrandığı anlar onu şüpheli konumuna soktu. FBI, onun IP adresini San Francisco, California'da bir internet kafeye kadar takip etti ve Ulbricht'i Silk Road'a yönetici olarak giriş işlemi yaparken yakaladılar.

 

NAKİTE ÇEVİRDİĞİNİZ ANDA ADLİ TAKİP BAŞLAR

Kullanıcılar, dijital imza oluşturmak için kullanılan uzun (ve ideal olarak, rastgele oluşturulmuş) sayılar olan özel anahtarlarını asla açıklamadıkları sürece, yakalanmaları zordur. Ancak bir Bitcoin harcanır harcanmaz adli izleme başlar.

 

2016 yılında internette yasadışı uyuşturucu pazarlarına yapılan uluslararası baskının bir parçası olarak Hollanda'da 10 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan bu kişiler, ticari Bitcoin hizmetlerini kullanarak banka hesaplarında Bitcoin'lerini Euro'ya çevirirken ve ardından ATM makinelerinden milyonlarca nakit çekerken yakalandılar. 

 

DUVARDA ÇATLAK MI BULUNDU?

Bitcoin'i dikkatli kullandığınız sürece kimliğiniz kriptografik duvarın arkasında korunuyor. Ancak, güvenlik kuvvetlerinin bugüne kadar yaptığı operasyonlar güven erozyonuna neden oldu. 

 

Bitcoin'i mümkün kılan şifreleme ve yazılım sistemlerinin oluşturulmasına yardımcı olan akademisyenlerin çoğu şimdi kolluk kuvvetlerinin suçluları yakalamasına yardım ediyor. 

 

Bu operasyonların, gizlilik dünyasının duvarında bir çatlak bulunduğu için mi yapılabildiği yoksa şüphelilerin hataları sonucu kendilerini ele vermesiyle mi gerçekleştiği konusu hala net değil.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bitcoin izlenebilir mi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin