Birlik ve Dayanışma Sendikasından Yönetmelik Tepkisi: Aile Hekimliği Tüketiliyor

service

Sağlık çalışanlarının ek ödeme ve özlük haklarını düzenleyen yönetmeliğin, yoğun çalışma koşulları altında ezilen aile hekimlerini, ebeleri, hemşireleri tüketen bir zihniyetle hayata geçtiğini belirten Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr Can Kirişci yönetmeliğin Anayasal görev olan toplumun sağlığını koruma görevini de yok saydığını açıkladı.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık çalışanlarının ek ödeme ve özlük haklarını düzenleyen yönetmelik, yoğun çalışma koşulları altında ezilen sağlık çalışanlarının haklarını korumaktan çok uzakta kalırken, yönetmelik Anayasal bir görev olan toplum sağlığını koruma amacına da hizmet etmediği gerekçesiyle tepki çekti.

 

Bünyesinde aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının üyesi bulunduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın Genel Başkanı Dr Can Kirişci “Sağlığın ticarileşmesinin nedeni olan sağlıkta dönüşüm zihniyetinin, karşımıza ebeyi, hekimi, hemşireyi yok sayan bu yönetmelikle çıkmıştır” diyerek yönetmeliğe karşı çıktı.

 

Aile hekimliğini tüketim yönetmeliği olarak adlandırdıkları bu yönetmeliği kabul etmediklerini belirten Dr Can Kirişci “Öngörülen hasta yüküne orantılı model, sorunumuz olan sağlıkta dönüşümün cisimleşmiş halidir ve bu durm kaygı vericidir. Yurttaşlarımızı yük, emeğimizi ürün gören, bizi performans baskısıyla tüketen, sağlıkta şiddeti körükleyen, bizsiz yazılan yönetmeliği kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

 

Ebe, hemşireler yine yok sayılmıştır

Dr Can Kirişci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha çok hasta, daha çok tetkik daha çok ilaç. Koruyucu hekimlik nerede?

Karşımıza çıkartılan yönetmelikte daha çok hasta bak, daha kısa sürede hasta bak, daha çok ilaç yaz, daha çok tetkik iste dayatması vardır. Zaten yoğun çalışma koşulları altında ezilen hekimin daha çok tükenmesi demektir.Çocuklarımızın aşılarını yapan, gebelerin takiplerini yapan, açlık sınırı altında maaşlarla olsun bu ülkenin çocukları aşısız kalmasın diye Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan, tek tek hastaları arayan, onları ömür boyu koruyacak aşılarını ana babasından daha fazla takip eden, milyonlar çocuğumuzun otizm taramalarının, milyonlarca yurttaşımızın kanser taramalarının yapılması için fedakarca çalışan ebe ve hemşirelerimizin ismi dahi anılmamıştır. Bize Aile Sağlığı Çalışanı/Elemanı diyen zihniyetten, sağlığı korumak değil tüketmek ve para kazanmak isteyen zihniyetten başkası beklenemezdi.”

 

Sessiz ol keserim maaşını

Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın Aile Hekimliğini Tüketme Yönetmeliği olarak nitelendirdiği yönetmelikle ilgili eleştirdiği bir başka nokta ise ihtar puanları maddesi oldu. İhtar puanları uygulamasını geçen ay mahkemede iptal ettirmelerine rağmen bu yönetmeliğine yeniden konulduğuna dikkat çeken Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr Can Kirişci, “ Yönetmelik ihtar puanı alırsan maaşını keserim diyor. Sessiz ol dediği sağlığı tüketen, hastaları meta gören bakışa karşı toplumu bilgilendiren, emeğini ve halkın sğalığını koruyan bizlerin susmasıdır” açıklamasını yaptı.

 

Yurttaşlarımız yok sayılmış

Erken tanıya ulaşamayan, sağlığını koruyucu tedbirlerin önemsenmediği, randevu bulamayan yurttaşların bu yönetmelikte bir hekimin sekseninci hastası olmaya, ticarileşen sağlığın içinde bir hesaplama aracı olmaya itildiği belirtilen açıklamada,  sağlık çalışanlarının emeğini değersizleştiren, yurttaşların sağlığını önemsemeyen, ebe, hemşire, ATT, sağlık memurlarını tümden yok sayan ve sus yoksa keserim maaşını diyen bu tüketim yönetmeliğini kabul etmediklerinin altı çizildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Birlik ve Dayanışma Sendikasından Yönetmelik Tepkisi: Aile Hekimliği Tüketiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin