Avukat Maaşları Ne Kadar? 

2022 yılında avukat maaşları, kamu ve özel sektörde çalışan avukatlara göre değişiklik göstermektedir. Avukat maaşları ne kadar? diye merak ediyorsanız yazımızı okumalısınız.

Avukat Maaşları Ne Kadar? 
Avukat Maaşları Ne Kadar? 
service

2022 yılında avukat maaşları, kamu ve özel sektörde çalışan avukatlara göre değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak 2022 yılında kamuda avukat maaşları özel sektöre göre çok daha yüksek. Özel sektörde çalışan avukatlara hizmet ve tecrübe yıllarına göre ücret ödenmektedir. Ancak özel hukuk firmalarında işe başlayan yeni avukatlara asgari ücretin biraz üzerinde ücret ödenmektedir. Yoğun çalışma temposuna ve duruşmaların baskısına rağmen, avukat maaşlarında 2022 için öngörülen artış sağlanamadı. Özellikle kamuda çalışanlar daha iyi özlük hakları talep ediyor. Avukat maaşları ne kadar? Sorusuna cevap vermeden önce nasıl avukat olunur? Sorusunu yanıtlayacağız. 

Nasıl Avukat Olunur? 

Avukatlık, insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri uygulanan ve adaleti sağlamak için gerekli bilgiye sahip olmayanlar tarafından tercih edilen, ilgili mevzuata uygun hareket ederek keyfi uygulamaların önlenmesini sağlayan bir meslektir. Avukat olabilmek için üniversitenin hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Hukuk Fakültesi, öğrencileri avukat olarak gelecekteki kariyerlere hazırlayan dört yıllık bir eğitim sunmaktadır. Aynı zamanda hukuk fakültesi mezunları da kendi gereksinimlerine göre hâkim ve savcı olabilirler. 

Hukuk fakültesi eğitim sürecinde, öğrenciler hukukun tüm alanlarında temel dersler alırlar. Bu derslere ek olarak Türkçe ve yabancı dil gibi becerileri artıran derslerin öğrenilmesinden de sorumludurlar. Hukuk bölümünün müfredatı çok zordur ve öğrencinin hayatı boyunca disiplinli bir çalışma gerektirir. Bunları sağlayamayan öğrenciler dönem uzatırlar ve mesleki deneyimleri yetersiz kalır. Hukuk fakültesini başarıyla tamamlayan öğrenciler, devlet avukatı ve bireysel avukat olmak için iki fırsata sahiptir. 

Avukat Maaşları Kaç TL? 

Avukat Maaşları Ne Kadar? 
Avukat Maaşları Ne Kadar?

2022 yılında avukat maaşları, kamu ve özel sektörde çalışan avukatlar arasında farklılık göstermektedir. Dolayısıyla 2022 yılında kamuda çalışan avukatların asgari aylık maaşı 8.580 TL olmuştur. Ayrıca kamu avukatları hizmet yıllarına göre farklı miktarlarda maaş almaktadır. Özel sektör avukatlarına çalıştıkları hukuk firmasına göre ödeme yapılır. Ancak bir hukuk firmasında işe yeni başlayan tecrübesiz bir avukat, asgari ücretin biraz üzerinde bir meblağ ile işe başlar. 

Hizmet Yıllarına Göre Avukat Maaşları 

Avukatların kamuda çalıştıkları yıllara göre ücretleri aşağıdaki gibidir: 

 • Hizmet süresi 1 yıl olanlar; 8.580 TL, 
 • Hizmet süresi 2 yıl olanlar; 8.590 TL, 
 • Hizmet süresi 3 yıl olanlar; 8.597 TL, 
 • Hizmet süresi 4 yıl olanlar; 8.620 TL, 
 • Hizmet süresi 5 yıl olanlar; 8.650 TL, 
 • Hizmet süresi 6 yıl olanlar; 8.767 TL, 
 • Hizmet süresi 7 yıl olanlar; 8.776 TL, 
 • Hizmet süresi 8 yıl olanlar; 8.786 TL, 
 • Hizmet süresi 9 yıl olanlar; 8.806 TL, 
 • Hizmet süresi 10 yıl olanlar; 8.901 TL, 
 • Hizmet süresi 11 yıl olanlar; 8.923 TL, 
 • Hizmet süresi 12 yıl olanlar; 8.934 TL, 
 • Hizmet süresi 12 yıl ve 25 arası olanlar ise 9.493-10.008 TL arası aylık maaş almaktadırlar. 

Avukat Maaşları Ne Kadar? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin