Akademik Dil Sınavlarından Nasıl Yüksek Alınır?

Akademik dil sınavlarından nasıl yüksek alınır? Sınavlara hazırlanma periyodunuz için gerekli püf noktalar nelerdir?

Akademik Dil Sınavlarından Nasıl Yüksek Alınır?
Akademik Dil Sınavlarından Nasıl Yüksek Alınır?
service

Bu yazımızda Türkiye’de yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olabilmek ya da araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilmek için gerekli olan akademik dil sınavlarından nasıl yüksek alınır onu tartışacağız.

Akademik dil sınavlarından nasıl yüksek alınır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Akademik Dil Sınavlarından Nasıl Yüksek Alınır?
Akademik Dil Sınavlarından Nasıl Yüksek Alınır?

Öncelikle işe gramer, kelime diyerek başlamayacağım. Bazı sınavların önemli noktaları vardır. Dil sınavları için bu önemli noktalardan biri YDS için hazırlanıp YÖK-Dil sınavına girmektir. 14 ay içinde sıfırdan 87.5 YÖK-Dil puanı almamdaki ana sebep budur. Şöyle ki; Türkiye’ de YÖK-Dil sınavı akademide eş değer sınavdır. YDS sınavının kelimeleri ve sınavı YÖK-Dil’e göre daha zordur. Bu yüzden sınava hazırlanırken ve kelime çalışırken YDS ye girecekmiş gibi hazırlanıp Yök-Dil’e girmeniz size çok iyi skor yaptıracaktır.

Ayrıca YÖK-Dil, alan bazlı bir sınavdır. Fen, Sosyal ve Sağlık bilimleri olarak üç bölümdür. Üniversite okuyan birisi alan kelimelerinin çoğunu okurken öğrenmektedir. Örneğin; sağlık-tıp alanında okuyan bir öğrenci ‘’pulse’’ kelimesinin ‘’anlamına ya da cervical, dementia, deformity gibi yüzlerce kelimenin anlamına zaten okuduğu bölümden dolayı aşinadır. Bu yüzden bu kelimelere bir kere çalıştığında kolaylıkla öğrenebilecektir.

Ayrıca kelime öğrenirken yapmanız gereken en önemli şey kelimeleri eş anlamlıları ve zıt anlamlılarıyla birlikte gruplandırarak öğrenmenizdir. Blok halinde öğrenirseniz bir kelimeyi hatırlayamadığınızda diğer eş anlamlısının aklınıza gelme ihtimali çok yüksektir.

Gramer

Akademik sınavlarda kelime kadar olmasa da gramer bilgisi de önemlidir. Gramer öğrenmek için Youtube’ da birçok kanal bulunmakta. Bu kanallar sayesinde dil kursuna gitmenize kesinlikle gerek yok.

Günümüzde dil kursları zaman kaybına ve ciddi maddi külfete neden olabiliyor. Youtube gibi günümüz dünyasının web ansiklopedisi varken gerçekten kursa gitmenize gerek yok.

Soru Çözmek

Kelime ve gramer konusunda biraz ilerledikten sonra yapmanız gereken soru çözmektir. Soru çözümüne ilk olarak çözümlü kaynaktan başlamalısınız. Bu size çok fazla katkı sağlayacaktır. Sınava 1 ay kala, hızlanmak ve kelime dağarcığını genişletmek için soru bankanızdan bol bol soru çözmelisiniz.

Yapmanız gereken en son çalışma ise deneme çözmektir. Deneme soruları çözmek size bol pratik yapmayı sağlayacağı gibi soru çözmede hızlanmanızı da sağlayacaktır.

Akademik Dil Sınavlarından Nasıl Yüksek Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin